
Осмият фестивал „Люлякова ръченица“ събра над 600 участници
Осмото издание на Националния фестивал за обработен фолклор „Люлякова ръченица“ привлече над 600 участници в Ловеч, превръщайки града в сцена на пъстри народни ритми и танцова емоция. Събитието се състоя на площад „Тодор Кирков“, където председателят на Народно читалище „Зорница 2010 – Нено Щрегарски“ и организатор на форума, Нели Читинова, приветства участниците с топлите думи: „Добре дошли в слънчев люляков Ловеч!“.
Официалното откриване беше направено от кмета на града Страцимир Петков, който отбеляза, че няма нищо по-красиво от това да се наблюдава такова многообразие от багри и красота точно в навечерието на празника на Ловеч. Той също сподели личната си привързаност към българския фолклор, разкривайки, че притежава значителна колекция от традиционни пафти и чопрази.
Фолклорната програма представи богатството на българската традиция чрез изпълненията на любителски самодейни танцови състави, пристигнали от десет различни града в страната. Групите бяха класифицирани в три възрастови категории – от 7 до 13 години, от 13 до 18 години и над 18-годишна възраст.
Фестивалът започна с изпълненията на най-малките участници – танцьорите от детска школа „Елит“ към Народно читалище „Зорница 2010 – Нено Щрегарски“, които поставиха емоционалното начало на програмата. След тях стартира конкурсната част, в която участниците бяха оценявани от професионално жури по критерии като хореография, костюми, сценично присъствие и музикално оформление.
Оценяването беше поверено на авторитетна тричленна комисия: Мирослав Димитров – главен художествен ръководител на ансамбъл „Пирин“ – Благоевград, Тони Йотов – хореограф, и Стоимен Добрев – музикант и преподавател в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел. Те имаха отговорната задача да отличат най-добрите сред множеството впечатляващи изпълнения.
Преди началото на конкурсната програма, всички участници преминаха с тържествено дефиле по пешеходната зона на Ловеч, като маршрутът им ги отведе до сцената в живописния квартал Вароша. По пътя, на площада пред сградата на общината, те спряха, за да извият няколко автентични български хора, създавайки празнична атмосфера и въвличайки зрителите в духа на народните традиции.
Фестивалът „Люлякова ръченица“ за пореден път доказа своята роля като важна културна проява, която не само съхранява, но и развива българския фолклор, вдъхновявайки нови поколения да се докоснат до магията на традициите.