Ваня Събчева представи дейността си

Почистване на р. Вит и и спечелено дело в АС срещу решение на ОС Ловеч

Областният управител Ваня Събчева покани медии и граждани на брифинг, на който представи работата на администрацията си през 2019 година. В него освен зам.-областните управители Илиян Тодоров и Бойко Пъдарски на разположение да отговарят на въпроси бяха и директорите на дирекции Ваня Иванова и Нели Митева.

Две са темите, които предизвикаха голям обществен интерес към работата на институцията Областен управител – почистването на р. Вит, възложено от управата и спечеленото дело в Административен съд срещу решение на Общински съвет Ловеч за провеждане на местен референдум, подчерта Събчева и поясни, че по първата се поднесе от някои медии некоректна информация.

Тя се спря подробно на мотивите си и законовите възможности пред Областен управител за възлагане на договор с предмет на дейност „Почистване речното корито на река Вит, в района на АМ „Хемус“ в участъците от км 87+800 до км 103+150, включително пътен възел Боаза и пътен възел Дерманци, съгласно утвърдена програма за планово почистване на речните участъци в извън урбанизираните територии на област Ловеч за 2019 г.“, като повтори вече изразената си позиция – на първо място компрометираните участъци, констатирани при многобройни проверки на Междуведомствена комисия, второ – предприемане на реални мерки за защита от наводнения и не на последно място – изграждането на АМ „Хемус“ – важен национален обект, който изисква и създаване на нормална зона за работа около строителните дейности. „Както вече многократно обясних, в договора изрично е записано, че изпълнителят е длъжен да спазва законовите изисквания, свързани с дейностите по почистване на речните участъци и да осигури безопасни условия на труд при извършване на тези дейности, както и че е длъжен да се обърне към РИОСВ – Плевен и Басейнова дирекция „Дунавски регион“ /БДДР/ – Плевен, за да получи становище и разрешение за ползване на воден обект“, поясни Събчева, като за пореден път уточни, че от своя страна е уведомила БДДР за започнала процедура по почистването на р. Вит. Ваня Събчева припомни, че след получено писмо от Басейнова дирекция, че няма правно основание за извършването на посочените дейности, незабавно е информирала фирмата изпълнител, като с писмото си е разпоредила прекратяване на всички дейности по този договор до събирането на изискуемите по закон документи, становища и разрешителни.

Събчева подчерта още, че след получаване от БД и РИОСВ предписание за изготвяне на проект за възстановяване на речното корито, такъв вече е изготвен в срок и предоставен на институциите, от които зависи неговото изпълнение.

„Тук ще уточня, че предписанието е не защото сме нарушили или сбъркали, а защото Областен управител е единствената институцията, която по Закона за водите може да възложи в извън урбанизирана територия такива дейности“, акцентира още областният управител и поясни, че предстои да се изготви техническо задание и обществена поръчка за изпълнение. По думите на Ваня Събчева за нея е важно да се извършат укрепващите и почистващи дейности, особено около селата Торос и Дерманци, защото там има най-силно компрометирани участъци.

Вторият въпрос, предизвикал силен обществен интерес, е спечеленото дело пред Административен съд Ловеч по решение за Общински съвет Ловеч за провеждане на местен референдум с въпрос: „Желаете ли Община Ловеч да обособи общинско дружество ВиК – Ловеч със 100 % общинско участие, като за целта излезе с активите си от сегашното дружество, в което мажоритарен собственик е държавата, а Ловеч има 28 % от капитала?“.

„Това бе популистко предложение, което роди популистко решение. Тези, които са работили то да бъде предложено и прието са били напълно наясно, че то не може да бъде осъществено. И единствено го използваха с предизборна цел чрез създаване на лъжлива представа за бързо и лесно решение на обществените проблеми с пълна липса на отговорност. Поради сериозни закононарушения, описани в решението на съда, той го отмени“, каза Ваня Събчева и припомни мотивите на магистратите, които се припокриваха с мотивите на Областен управител срещу решението.

В отчета си областният управител се спря на дейностите на администрацията, свързани с произвеждането на двата вида избори – европейски и местни, като благодари на екипа си за отличната работа. 

През 2019 година продължи изплащането на обезщетенията на собствениците на имоти по трасето на АМ „Хемус“ Ябланица-Боаза, с помощта на служителите на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Ловеч е разработен План за защита при бедствия на област Ловеч, създаден е Областен съвет за хората с увреждания, проведе се първото заседание на Областна координационна група за учене през целия живот, ОУ се включи като партньор в проект „Създаване на ПЧП „Северозападен регионален борд „Образование – Бизнес“, реализирани успешно са всички предвидени дейности по изпълнение на Комуникационната стратегия на Република България по темата „Толерантност и превенция на езика на омразата“ и представяне на културното многообразие на Европа, съвместно с Драматичен театър организирахме инициативата „Нощ на литературата 2019“. 

През втората половина на 2019 г. Областен управител Ловеч бе председател на Регионалния съвет за развитие на Северозападен район и освен че проведохме две заседания на Регионалният съвет за развитие в Ловеч, на които се обсъдиха важни за развитието на региона въпроси, Областна администрация домакинства и провеждането на стратегически консултации за регионално развитие с участието на представители МРРБ и Световната банка и различни заинтересовани страни. На тях бяха дискутирани въпроси, свързани с нов подход в областта на регионалното развитие, планирането на новия програмен период 2021-2027 и други важни теми, представен бе и потенциалът на Северозападен район и идеите за неговото бъдещо развитие на форум „Социално-икономическия анализ на районите в Република България“, организиран от ГД „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ на МРРБ и Националният център за териториално развитие ЕАД.

„И през 2019, и през следващата година теми в работата ни ще бъдат и здравеопазването в областта, и образованието – знаете демографските проблеми в страната и в областта дават своя отпечатък вече трайно, и социалната политика и работата на социалните институции, не последно място възможностите за икономическо развитие – напредва работата по създаването на икономическа зона – това беше започнато в този мандат от предходния областен управител. Тази година няма редовни избори, но пък има друго предстоящо събитие, в което институцията Областен управител ще има съществена роля – това е подготовката за преброяването 2021 година. През юни може би ще бъде съставен Областен щаб, който ще се председателства от зам.-областен управител, ще бъдат назначени общинските комисии и ще започне същинската работа. Следващата година на 22 януари стартира електронното преброяване, което ще продължи 10 дни и веднага след него стартира преброяването чрез лично анкетиране на гражданите от преброители – тоест на хартиен носител“, обобщи Ваня Събчева и отговори на всички поставени й въпроси.

Източник:
Областна администрация Ловеч
Back to top button