Йохан Георгиев:Ефективното ученическо самоуправление
В помощ на усилията за изкореняване на агресията в училище
Националният ученически парламент и Министерството на образованието и науката започват съвместна работа за ограничаване на агресията в училище. Ще бъдат набелязани общи действия, за да се насърчи активността сред учениците в тази посока. Наесен предстои национален форум, на който ще бъдат обсъдени идеите на младежите.
Повече по тази тема ще чуете в репортажа на Добрина Карамболова от „Хоризонт“, БНР.
Образователното ведомство ще разчита на ефективността на организациите за ученическо самоуправление и тяхното положително отражение за намаляване на агресията в училищата. Националният ученически парламент играе важна роля в представяне на мнението на учениците, а ученическите съвети и клубове по интереси създават общности, в които те сами си поставят норми на поведение и се контролират от етични комисии. Точно чрез тях ще се търсят мерки в борбата с агресията. В началото на Ноември ще се проведе национална среща на ученическите съвети, на която ще бъде чуто мнението на учениците, обясни Йохан Георгиев, секретар на ученическия парламент.
„Предвиждаме национална среща на ученическите съвети от цялата страна, която ще се проведе в град Пловдив. Там очакваме да чуем мнението на учениците. Ще бъдат изпратени и анкети чрез регионалните управления на образованието, ще бъде проведен и национален форум с Министерство на образованието и науката, като идеята на същия е да бъде чуто мнението на всички ученици относно насилието в образователната институция, в която се обучават и да бъдат създадени ефективни практики, които да бъдат прилагани, свързани с ограничаване на агресията в училище.“
По-доброто поведение трябва да се предизвиква от натиска на групата, смята Георгиев. По думите му това е вече успешна практика в много ученически съвети в страната и сега се разглежда като потенциална превантивна мярка. Чрез различни инициативи ще се търси начин да бъде ангажирано вниманието на учениците.
„Ще бъде надграден и конкурса, който МОН организира за най-добра ученическа инициатива, като ще бъдат включени дигитални решения и добри практики, защото чрез участие в подобни конкурси, младежки организации, учениците са ангажирани и не мислят за насилие, подчерта Георгиев.
Младежката организация ще продължи да работи и да доразвива работата си по програмата на образователното министерство „Стъпки заедно“, която също е насочена към намаляването на агресията в училищна среда. Йохан Георгиев допълва, че в тази посока развитието на ефективно ученическо самоуправление също следва да е приоритет в опитите за изкореняване на агресията. – „Това е ключов процес на участие на ученици в управление на образователните политики на ниво училище и предоставя възможности за ангажиране на учениците в подобряване на учебната среда и изграждането на ученическата общност. Ключово е учениците да участват ефективно в откриването на решения на училищно ниво, но за да може това да се случи трябва да подобрим процеса и да се справим с предизвикателствата пред ефективното ученическо самоуправление.“.
Министерството и Националния ученически парламент ще правят съвместен преглед и на нормативната уредба, тъй като към момента в нея има противоречащи текстове, които пречат на младежите да участват свободно в ученическото самоуправление.
„Самата промяна, която искаме представляваме един дванадесетокласник да може да участва свободно в ученическото самоуправление в училището, защото към момента го ограничава. В самото приложение към наредбата е разписано, че ученик до 18-годишна възраст може да участва в ученическото самоуправление, което означава, че ако един дванадесетокласник на 19 години, той по смисъла на тази наредба не може да участва в самоуправлението“, завърши Йохан Георгиев, секретар на Национален ученически парламент.
Интервюто взе Добрина Катамболова – „Хоризонт“ – Българско национално радио