
Паметник на Георги Бенковски в м. Костина, с. Рибарица
Паметник на Георги Бенковски в м. Костина, с. Рибарица: запазва спомена за героичната борба на революционера и неговата жертва в името на свободата на българския народ.
Георги Бенковски е велик български революционер и един от ръководителите на Априлското въстание от 1876 година.
Локация
- Паметникът в чест на Георги Бенковски се намира в местността Костина, на 4 км югозападно от Рибарица, на мястото, където той е застрелян и обезглавен на 12 май 1876 г. от турски заптиета.
История и значение
- Георги Бенковски бе убит на 25 май 1876 година, като един от водачите на Априлското въстание.
- Турците обезглавят Бенковски, след което измиват кръвта му от главата в кладенче, което по-късно е наречено „Кървавото кладенче“.
- Благотворителния комитет „Бенковски“ е създаден на 28 август 1905 година
- Паметникът е иницииран от Благотворителния комитет „Бенковски“ през 1905 година.
- Средствата са събрани след масова всенародна акция.
- Строителството на паметника започва през 1908 година и той е тържествено осветен на 12 май /25 май н.ст./ 1908 година.
- Паметникът е изграден на лобното място на Георги Бенковски
- Целта на паметника е да запази паметта за героичния подвиг на Георги Бенковски и неговата роля в историята на българския народ.
Традиции и възпоменателен митинг
- Ежегодно се отбелязва гибелта на Георги Бенковски с провеждане на възпоменателен митинг.
- На този ден се възпроизвеждат последните мигове от живота на Войводата, за да запазят паметта за неговата жертва и посвещение.
Паметникът на Георги Бенковски в м. Костина, с. Рибарица, продължава да бъде важен символ на българската история и паметта за героите, които са се жертвали за свободата на страната. Събитията, свързани с този паметник, не само запазват спомена за миналото, но и вдъхновяват бъдещите поколения да ценят свободата и независимостта на родината си.