
Болата – уникален природен и културен оазис на северното Черноморие
Местността Болата, разположена около едноименния залив в рамките на резерват Калиакра, се намира на северното българско Черноморие, в близост до село Българево и някогашна военна станция. Районът представлява важна влажна зона с природозащитен статут, дом на редки растителни и животински видове. Плажът на Болата е естествен и се откроява със своята уникалност сред скалистите брегове на Калиакра.
Малка река прорязва варовиковите скали, образувайки тясна клисура и вливайки се в езерото Болата – влажна зона с площ от 23 хектара, обрасла с тръстикови масиви. Червеникавият оттенък на скалите в района се дължи на железните окиси, съдържащи се в глината, запълваща пукнатините им. Заливът попада в границите на защитена зона „Комплекс Калиакра“ по мрежата НАТУРА 2000.
Растителният свят в района включва видове като обикновен гингер, луковична ливадина, тръстика и различни житни растения, както и храсти като дрян, чашкодрян, драка и храстовиден жасмин. Фауната е представена от защитени земноводни и влечуги, сред които сирийска чесновница, кафява крастава жаба и шипобедрена костенурка.
През района преминава един от основните миграционни пътища на птиците в Европа – Виа Понтика. Това го прави изключително важно местообитание за водолюбиви и мигриращи птици като малък воден бик, гмурец, земеродно рибарче, голям корморан, речна рибарка, белоока потапница и различни видове патици и гъски. Скалните пукнатини и пещери служат като убежище за прилепи и степни бозайници, сред които белокоремна и малка белозъбка, както и обикновена сива полевка. В морските води край Болата може да се наблюдава и обикновен делфин.
Местността има и археологическо значение – в пещерите около залива са открити следи от антично селище, датиращи от около 400 г. пр. Хр., както и артефакти като малтийски кръст, свидетелстващ за търговски връзки на Второто българско царство с Венеция и Генуа. Откритията включват още жертвени камъни, каменни кръгове и скални жилища.
Заливът Болата е част от престижния международен клуб „Най-красивите заливи в света“. Той е популярна дестинация за плажуване, гмуркане и къмпингуване. Достъпът е свободен за пешеходци, велосипеди, автомобили, кемпери и каравани, като е задължително почистването след всяко посещение. Стръмна пътека на север води до скален връх, от който се открива впечатляваща панорама към цялата клисура.