Читалище „Светлина“ – Село Шипково
История и Дейности
Идеята за основаване на читалище в село Шипково назрява през 1902 г. На 25 март същата година се провежда събрание в училището, на което учителят Калчо Василев Гайдарски разяснява необходимостта от създаване на читалище. Приема се устав и се дава име на читалището – народообразователно дружество “Светлина”. За осигуряване на приходи на читалището се изнасят театрални представления, вечеринки, правят се възстановки на обичаи, като се приемат дарения в пари и натура. До края на 1902 година в библиотеката има 600 тома литература.
В настоящия момент библиотеката разполага с над 9000 тома разнообразна литература, която може да се ползва както в читалнята, така и за вкъщи. Това богатство от книги предоставя възможност на жителите на село Шипково да се образоват и обогатяват културно.
Читалище “Светлина” развива и художествена самодейност. Типичен пример за това е женският битов хор, създаден в началото на 1963 година, който продължава дейността си и до днес. Хорът участва в републикански фестивали на художествената самодейност, общински прегледи и местни празненства, като е удостоен с множество награди, дипломи и грамоти.
Други значими дейности на читалището включват изявите на групата за народни обичаи. На Деветия национален фестивал на българското народно творчество в Копривщица през 2005 година, групата представи обичая “Седянка” и получи грамота за своето представяне. През годините са пресъздавани и други обичаи, свързани с Лазаровден, Гергьовден и Коледа.
За обогатяване на читалищната дейност допринасят индивидуалните изпълнители, танцовият състав, групата за стари градски песни, драматичният състав и колективите за изворен фолклор. Известната местна изпълнителка на народни песни Мария Калева е носителка на златен и сребърен медал от Националния събор в Копривщица.
През 1982 година Народно читалище “Светлина” получава орден “Кирил и Методий” II степен за дългогодишна активна културно-просветна дейност. Основните задачи и цели на читалищното ръководство включват приемствеността в дейността на читалището и разработване на проекти. През 2002 г. читалището спечели проект за изграждане на Туристически информационен център. Реализиран е и проект “Вкусът на сватбарското жито” към Национален фонд “Култура”, с който се документира и съхранява характерна за селото кулинарна рецепта.
Вече 123 години Народно читалище “Светлина” в село Шипково пали в сърцата на родолюбивите шипковени огъня на краелюбието, като продължава да бъде важен културен и социален център за местната общност.