Църква „Свети Николай Летни“ в село Гумощник

Църквата „Свети Николай Летни“, построена през 1838 г. в село Гумощник, е уникален паметник на културата с висока архитектурна, историческа и художествена стойност. Част от възрожденски архитектурен ансамбъл, храмът впечатлява със своята масивна трикорабна структура, дебели каменни стени (с дебелина до 1,5 метра) и изящен интериор. Каменният покрив и внушителните размери придават на църквата грандиозност, но нейната най-голяма ценност е скрита в изкуството, което я украсява.

Иконостас – Шедьовър на резбарското изкуство

Иконостасът на църквата е дело на талантливите майстори Никола Матеев и сина му Йонко от Ново село. Този изящен шедьовър на българското резбарско изкуство от Възраждането включва 12 библейски композиции, разположени в основата на олтара. Сред тях особено впечатляващ е единствен по рода си мотив: лъв, стъпил върху паднал мъж с фес до него, символизиращ победата на българския народ над османския поробител.

Майсторите са включили и оригинални сцени, като „поучения“ за грешниците. Например, кръчмар с бъчва и мелничар с воденичен камък илюстрират мъките на грешниците. Това нарушава традиционната схема на възрожденския иконостас, като поставя акцент върху сцени от Страшния съд.

Изящни икони от водещи майстори

Иконите в църквата също впечатляват с изключителна изработка и добро състояние. Те са дело на изтъкнати художници като Атанас Минчев от Батошево, Наум и Ненчо Илиеви от Дебърско, Пенчо х. Найденов и Симеон Цонюв от Трявна.

Килийното училище

Килийното училище – Живата история на Гумощник

В двора на църквата се намира най-старото оцеляло килийно училище в Ловешка област, създадено през 1829 г. Училището е функционирало над 100 години, като впоследствие става светско. Днес то е реставрирано и представлява музей, който пази духа на образованието от онова време. В една от стаите е възстановена класна стая с чинове, плочки за писане, калеми и читанка от 1896 г.

На първия етаж на сградата е изложена музейна сбирка, проследяваща историята на село Гумощник. Тук могат да се видят артефакти от тракийски могили, документи за местни жители, загинали на „Титаник“, както и предмети от живота на селото.

Църквата „Свети Николай Летни“ и килийното училище в Гумощник представляват безценен културен и исторически паметник, който разкрива духа на Българското възраждане. Те съчетават уникално изкуство, традиции и история, които продължават да вдъхновяват поколенията.

Back to top button