Децата от група „Слънчеви усмивки“ пресъздадоха обичая „Кукери“

Децата от група „Слънчеви усмивки“ пресъздадоха обичая „Кукери“ в детска градина „Зора“

Днес, децата от група „Слънчеви усмивки“ в детска градина „Зора“ се занимаваха с пресъздаването на древния български обичай „Кукери“ под ръководството на учителките Сашка Костовска и Марияна Танкова. Те изпълниха игри и танци, целящи да прогонят злото от Ловеч и да пожелаят на доброто да царува, както и да донесе късмет и благоденствие.

Гости и вълнуващо изпълнение

Малките усмивчици успяха да развеселят своите гости, сред които бяха кметът Страцимир Петков, заместник-кметът д-р Алдин Начков, първокласници от ОУ „Васил Левски“ и батковци от четвърта група в детската градина.

Кметът изрази похвала към децата за техните старания и изявата им, както и благодарности към учителите за това, че ги научават на родните традиции.

Значение на обичая „Кукери“

Обичаят „Кукери“ символизира заминаването на зимата и настъпването на новия живот с идването на топлите дни и е един от най-древните обичаи у нас. Кукерите се появяват в чест на настъпващата нова година по време на Сирни Заговезни, което е началото не на календарната, а на земеделската година, свързано с разораването на нивите. По време на обичая, те тичат в различни посоки, като дрънчат колкото може по-силно със звънците. Вярва се, че колкото по-шумни са, толкова по-сигурно е, че ще прогонят злите сили и духове.

Този древен обичай е важна част от културното наследство на България и неговото запазване и предаване на следващите поколения е от изключителна важност.

Back to top button