Храм „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ в Плевен – възрожденски шедьовър с национално значение

Църквата „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ в град Плевен се откроява като единственият възрожденски паметник с национално значение в региона. Тя е издигната през 1834 г. върху терена на по-стар параклис, съществувал още от времето на Втората българска държава. През XVI–XVII век този старинен параклис е претърпял разрушения, но по силата на султански ферман, издаден през 1696 г., се разрешава възстановяването му в неговия оригинален вид.

С течение на времето необходимостта от по-просторен храм води до изграждането на по-голяма църква, чиято тържествена откриване се състои през 1834 г. Новата сграда се отличава с типичните за българското Възраждане архитектурни и художествени черти и се превръща в духовно средище за местната общност.

Особено впечатляващ е иконостасът, изработен от майстори на прочутата Тревненска резбарска школа. Със своите изящни дърворезби, той олицетворява високото художествено ниво на занаятчийството от този период. Иконописната украса на храма е дело на художници от Самоковската школа, известна с изразителния си стил и богата орнаментика.

В църквата се пази и една от най-внушителните колекции от икони, създадени от Димитър Зограф – виден представител на Самоковската иконописна традиция и брат на Захари Зограф. Експонираните 68 икони от неговото творчество свидетелстват за значимостта на храма като не само духовен, но и културен център, съхраняващ безценно изкуство от Възраждането.

Back to top button