Народно читалище „Отец Паисий 1927 г.”в село Гумощник

Народно читалище „Отец Паисий 1927 г.” в село Гумощник, община Троян, е повече от просто място за четене и учене. То е сърцето на общността, пазител на традициите и вдъхновител за поколения. Основано през далечната 1927 година, читалището носи името на великия български просветител Отец Паисий, чиято история и дело продължават да вдъхновяват и днес.

История и мисия

Идеята за създаване на читалище в Гумощник се ражда от желанието на местните хора за образование, култура и духовно развитие. Целта е била ясна – да се създаде място, където хората да могат да се образоват, да развиват своите таланти и да се запознаят с богатата българска култура. Името „Отец Паисий“ е избрано не случайно – то символизира стремежа към просвещение и национално самосъзнание.

На 30 ноември 1927 година, селото се събира на обществено събрание, на което главният учител Георги Илиев Георгиев произнася реч на тема „Необходимостта от читалище в селото“. Десет дни по-късно, на второ събрание, се учредява читалище с наименование „Отец Паисий“, чиято цел е да разпространява знания и да пробужда народната съвест, подобно на Паисиевата история.

Първият управителен съвет е съставен от Георги Илиев Георгиев – председател, Пею Стоянов Джабраилов – заместник-председател, Лукан Михов Луканов – секретар-библиотекар и Петър Попилиев – касиер. Съветът изготвя устав и решава, че от 24 февруари 1928 г. читалището да се присъедини към Околийския читалищен съюз в Плевен.

От момента на своето основаване до 1950 година е разположено в училищната сграда, тъй като основната му дейност – библиотекарската – непрекъснато се разширява. Започвайки с десет тома на Достоевски, библиотеката достига до 1300 тома през 1950 година, когато е наета къща, за да отговори на нуждите ѝ. До този момент библиотеката функционира безплатно. С течение на времето се отделят средства за заплащане на длъжността читалищен работник, който освен библиотекарската работа, организира и културни събития в селото.

Въпреки че е основано сравнително наскоро, народното читалище обогатява ежедневието на жителите на Гумощник с разнообразни прояви: лекции, тържества и развлечения. Поддържат се народните обичаи и се организират традиции като коледуване, сурвакане, лазаруване и празнуване на именни дни.

През 1969 година е завършена сградата и официално започва да функционира на 24 май. Организиран е театрален ансамбъл и селски хор. Хористите успешно участват в районни, околийски и окръжни прегледи. Основан е духов оркестър и музикална школа за деца. По инициатива на читалището се реставрира и консервира църквата, а също така се възстановява местното килийно училище. Тези постижения са неоспоримо доказателство за вечния стремеж към просвета и култура на българина, въпреки че идват от една отминала епоха.

Към настоящия момент НЧ „Отец Паисий 1927 г.“ продължава да поддържа българските традиции и да насърчава страстта към образованието в този отдалечен български регион.

Дейности и събития

Богата и разнообразна програма от дейности, които задоволяват интересите на всички възрастови групи. Сред тях са:

  • Читалня: Място, където хората могат да четат книги, вестници и списания, както и да се информират по различни теми.
  • Библиотека: Богата колекция от книги, която включва художествена литература, научни трудове, детски книги и други жанрове. Библиотеката предоставя възможност за заемане на книги за домашно четене.
  • Книгохранилище: Специално помещение за съхранение на редки и ценни издания, което гарантира тяхното запазване за бъдещите поколения.
  • Младежки салон: Пространство, предназначено за младите хора, където те могат да участват в различни клубове, работилници и социални събития.
  • Галерия: Изложбено пространство, където се организират изложби на местни и гостуващи художници, представяйки различни форми на визуално изкуство.
  • Голям салон: Многофункционално помещение, подходящо за театрални постановки, концерти, лекции и други културни събития.
  • Балкон: Допълнително пространство, което може да се използва за различни цели, като например за зрители по време на представления или за провеждане на малки събития.

Организират се редица традиционни празници и събития, които са свързани с българските народни обичаи и празници. което го прави истински център на културния живот в региона, като същевременно поддържа духа на българщината и любовта към знанието и просветата.

Народно читалище „Отец Паисий 1927 г.” е място, където се съхранява българската култура и дух, като същевременно разпалва интереса към историята, поддържат се народните традиции. То е дом за всички, които обичат книгите, музиката, театъра и всичко, което прави живота ни по-богат и смислен.

Контакти:

Председател: Велислава Петрова
Секретар: Ангелина Георгиева
e-mail: otec_paisiy1927@abv.bg

Back to top button