Оксидативният стрес и помощта на антиоксидантите
Съвременният и забързан начин на живот често е придружен от лоши навици, недостатъчна физическа активност и неправилно хранене. Всичко това води до повишено количество свободни радикали. Когато те преодолеят антиоксидантната защита, възниква оксидативният стрес.
В следващите редове ще обърнем повече внимание на симптомите на оксидативния стрес и как приемът на антиоксиданти може да се справи с него.
Какво е оксидативен стрес и какви са неговите симптоми?
Оксидативният стрес се причинява от дисбаланс между производството и натрупването на свободни радикали в клетките и тъканите. Понякога антиоксидантната защита на организма се затруднява да се справи с него. Причината за оксидативния стрес обикновено е начинът на живот, за който ще говорим и по-натам в статията.
Отговорен за проявата на остри хронични заболявания, оксидативният стрес има симптоми, които могат да ви подскажат да си обърнете внимание. Първите от тях са летаргия, загуба на мотивация, безсъние.
В допълнение към гореспоменатите, можете да получите и следните симптоми:
- Ускорен пулс;
- Загуба на памет;
- Главоболие и чувствителност към шум;
- Мускулни и ставни болки;
- Слаб имунитет и др.
Вредният ефект на свободните радикали се изразява в повишен риск от много остри и хронични заболявания като:
- Остри и хронични възпалителни процеси – свободните радикали е възможно да допринесат за развитието на ревматоиден артрит и васкулит, които причиняват болка и увреждане на ставите.
- Сърдечно-съдови заболявания – оксидативният стрес участва в развитието на атеросклероза, хипертония и повишен риск от инфаркт и инсулт.
- Неврологични заболявания – проучвания показват, че оксидативното увреждане играе роля при неврологични заболявания като деменция, мускулна дистрофия, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер и др.
- Респираторни заболявания – съществува връзка между белодробни заболявания, като астма и белодробна фиброза.
- Чернодробни заболявания – заради повишен прием на алкохол е по-голям рискът от увреждане на черния дроб.
- Бъбречни заболявания – оксидативният стрес може да увреди бъбречната функция, а това потенциално може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Какви са рисковите фактори за оксидативен стрес?
Организмът естествено произвежда свободни радикали в отговор на движения или някои храни и напитки. Пример за това е пиенето на алкохол, който води до увеличаване на свободните радикали.
В живота има много потенциални източници за тях, включително:
- Цигарен дим;
- Замърсен въздух;
- Прекомерно излагане на слънце и изгаряния;
- Прекалено количество тренировки;
- Излагане на химикали;
- Химиотерапия;
- Хранене с много захар, мазнини и алкохол;
- Някои лекарства;
- Силен стрес;
- Затлъстяване;
- Вирусни инфекция и др.
Прекаленото излагане на свободни радикали води до образуването на оксидативен стрес, който може да увреди клетките и тъканите. Добрата новина е, че приемът на антиоксиданти може да се справи с него.
С какво помагат антиоксидантите и къде да ги откриете?
Невъзможно е напълно да предотвратите негативното влияние на оксидативния стрес. Разбира се, можете да подобрите начина си на живот – да спрете цигарите, алкохола, сладките храни и да се движите повече. Към всичко това от голяма полза е добавянето на антиоксиданти в диетата.
Достатъчният дневен прием на антиоксиданти чрез хранене и хранителни добавки може значително да забави развитието на някои хронични заболявания. Освен това подпомагат поддържането на здравословни нива на холестерол, кръвна захар и кръвно налягане.
Ето как можете да си набавите нужните антиоксиданти:
- Витамин А – яйца, млечни продукти и др.
- Витамин С – редица плодове и зеленчуци, но най-вече цитруси, чушки, малини, боровинки и др.
- Витамин Е – ядки, семена, зехтин и др.
- Лутеин – портокали, царевица и др.
- Селен – пълнозърнести храни, ядки, яйца, сирене и др.
- Бета-каротин – моркови, спанак, манго и др.
Когато храната не е достатъчна, такъв тип витамини и минерали можете да си набавите от хранителни добавки. Ще ги откриете в добрите магазини за био продукти, под формата на удобни за прием таблетки.
Съветът ни е да се обърнете към лекар, който да ви назначи изследвания, за да прецени от кои хранителни добавки се нуждаете. Той ще ви предпише и подходяща дозировка. Приемайте антиоксидантните хранителни добавки с повишено внимание.