
„Счупената вяра“ – фотоизложба на Радослав Първанов в Трявна, разкриваща изоставените храмове на България
„Счупената вяра“ – фотоизложба, събуждаща размисли за изоставените храмове на България
На 25 март, по повод празника Благовещение, Трявна ще бъде домакин на впечатляваща фотоизложба на габровския фотограф Радослав Първанов – „Счупената вяра“. Изложбата ще се проведе в Галерия „Казаков“ и е осъществена с подкрепата на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна (СМРЗИ), Община Трявна и кмета Денчо Минев. Дизайнът на експозицията е дело на талантливата Лилия Кунева.
Художествен разказ за забравените храмове
Фотоизложбата „Счупената вяра“ разкрива драматичния контраст между величието на православната вяра и забравата, в която са изпаднали стотици храмове и църкви из цялата страна. Фотографът Радослав Първанов, известен със своята страст към културното наследство, е посветил проекта си на документирането на тези изоставени свети места.
Един от емблематичните обекти в изложбата е църквата „Св. Иван Рилски“ в габровското село Горен Угорелец. Построена преди почти век, тя е ярък символ на силата на вярата и обединението на местните жители, които, въпреки трудностите, решават сами да възстановят своя храм.
„Това е храм, който показва как вярата може да обедини хората в обща кауза. Местните жители доказаха, че с усилия и сърце могат да съхранят културното си наследство“ . Радослав Първанов
Изкуството като социална мисия
Фотографът е категоричен, че изкуството има способността да провокира размисъл и социален ангажимент. Чрез впечатляващите си кадри той се стреми не само да покаже красотата на тези изоставени храмове, но и да повдигне важния въпрос за тяхното съхранение и възстановяване.
„След като хората видят снимките, започват да разсъждават дали трябва да се грижим за храмовете. Мнозина подхождат с носталгия, защото тези места са част от тяхното детство и спомени“, допълва Радослав Първанов.
Един графичен проект с дълбоко послание
През 2023 година Лилия Кунева избира темата на „Счупената вяра“ за своя дипломна работа по графичен дизайн, като я завършва с отличие. Нейният принос към визуалното оформление на изложбата придава допълнителна дълбочина и професионализъм на целия проект.
Не пропускайте!
Ако искате да се докоснете до изкуството, което съчетава емоция и социална ангажираност, посетете изложбата на 25 март от 17:00 часа в Галерия „Казаков“, Трявна. Входът е свободен и ви очаква едно незабравимо изживяване!