Троян – пример за ефективна европейска интеграция чрез култура, образование и устойчиво развитие

Политиките на сближаване в Европейския съюз бяха централна тема на регионалната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, провела се в Троян. Събитието се организира в рамките на проект на Българската телеграфна агенция (БТА), реализиран с подкрепата на Европейската комисия, и акцентира върху ролята на знанието, културното многообразие и европейските инвестиции за устойчивото развитие на българските региони.

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев се включи в конференцията онлайн и подчерта значимостта на Троян като пример в ЕС за опазване и развитие на националната идентичност – основа на принципа „Единство в многообразието“, залегнал в мотото на Европейския съюз. Той подчерта, че културното наследство и вековните традиции на европейските народи са източник на оптимизъм и сила за бъдещето на Съюза, а не пречка за обединение.

По думите му, Троян има особено значение за българската културна и историческа идентичност, като същевременно допринася със своята уникалност към европейското многообразие. В същия дух, областният управител на Ловеч Дора Стоянова посочи, че регионът има принос както в историческия и кулинарния туризъм, така и в съживяването на традицията за побратимяване на градове, което отваря нови хоризонти за културен и социален обмен.

Заместник-кметът на Троян Николай Райковски съобщи, че общината администрира 17 проекта на обща стойност над 21 милиона лева, съфинансирани от европейските фондове. Според него тези средства са от съществено значение за реализацията на ключови инфраструктурни инициативи, като общинската администрация вече разполага с натрупан опит в ефективното им усвояване.

Кметът на Априлци, инж. Тихомир Кукенски, информира, че в неговата община се изпълняват проекти за осем милиона лева, които значително подпомагат развитието на малките населени места. „Европейските средства са онзи механизъм, чрез който можем да вдъхнем нов живот на общности като Априлци“, посочи той.

Мариана Бандрова, експерт в Областния информационен център – Ловеч, разкри, че през програмния период 2021 – 2027 г. в Троян са изпълнени или в процес на реализация 23 проекта, чиято обща стойност е 16 036 648,33 лева, от които над 10 милиона са под формата на безвъзмездна финансова помощ. За община Априлци са сключени четири договора на обща стойност 511 213,41 лева.

Директорът на Дирекция „Бюро по труда“ – Троян и Априлци, Ивелина Радевска – Стоименова, обърна внимание на активното участие на Агенцията по заетостта в проекти по програма „Развитие на човешките ресурси“ и по Националния план за възстановяване и устойчивост. Основен фокус са насърчаването на дигиталната грамотност и повишаването на квалификацията на безработни и заети лица, което е от съществено значение в динамично променящата се икономика.

Вера Добрева – Съботинова, директор на дирекция „Анализи, планиране и проекти“ в Община Троян, посочи, че през изминалия програмен период (2014 – 2020 г.) с европейски средства са обновени 33 жилищни и шест обществени сгради, включително сградите на Районното управление на МВР, Общината, съда и прокуратурата, пожарната, читалището, местните данъци и административна сграда на ул. „Любен Каравелов“ №42. Общата стойност на реализираните средства надхвърля 12 милиона лева.

Вяра Дочева, началник на отдел „Хуманитарни дейности“ в Община Троян, акцентира върху потенциала на Националния план за възстановяване и устойчивост да създаде съвременна образователна среда в училищата. По думите ѝ, предизвикателството е не само в създаването на тази среда, но и в нейното качествено съдържание, адекватно на начина, по който учениците възприемат учебната информация.

Директорът на Средно училище „Св. Климент Охридски“ Иванка Цекова съобщи, че учебното заведение е получило безвъзмездна финансова помощ в размер на 363 000 лв. за изграждането на СТЕМ център, фокусиран върху математика, информатика, роботика, природни науки и киберсигурност. Центърът ще включва модерни лаборатории, дигитални и математически зони, 3D принтери, библиотечни пространства, както и зони за учители и ученици.

Подобна инициатива реализира и Националното училище по приложни изкуства „Проф. Венко Колев“, чийто и.д. директор Нина Донковска съобщи, че договорът за изграждане на СТЕМ център е на стойност 180 000 лв., като в момента се извършват строително-монтажни дейности.

Според старши експертът по български език и литература от Регионалното управление на образованието в Троян Светла Христова, съвременните образователни среди, създадени по Националния план, подпомагат формирането на ключови умения у учениците. Те изследват света чрез експериментални и дигитални подходи. Освен изграждането на СТЕМ центрове, в училищата и детските градини се изпълняват и други значими проекти, финансирани по програма „Образование“ 2021 – 2027 г.

Back to top button