Разделение на властите: Урок за седмокласници в Ловеч

Какво е разделение на властите, защо го има и как взаимодействат помежду си трите стълба на държавата?

В рамките на Образователната програма на ВСС и МОН, съдия Пламен Пенов от Окръжен съд – Ловеч, проведе интересна среща със седмокласници от 7 „в“ клас на Основно училище „Васил Левски“. Целта на срещата беше да се разясни принципът за разделение на властите, неговата важност и взаимодействието между трите стълба на държавата.

Съдия Пенов използва насочващи въпроси, за да стимулира размисъл сред учениците. Той обясни основните функции на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, както и начина, по който те си взаимодействат. Структурата на съдебната власт беше представена под формата на графика, като се обясни йерархията между съдилищата, броят на районните съдилища, видовете дела, които решават, както и възможностите за обжалване.

Учениците, очаквано, имаха познания за работата на съда предимно чрез наказателното правораздаване. За да им покаже как функционира гражданското правораздаване, съдия Пенов представи хипотетичен спор за собственост.

Децата проявиха интерес към това как съдиите взимат решения по съдебните спорове, предвид възможността някоя от страните да излъже. Съдия Пенов обясни, че съдът работи с доказателства – когато някой твърди нещо, той трябва и да го докаже.

Срещата беше полезна за учениците, като им даде по-ясна представа за работата на съда и за принципа за разделение на властите.

Back to top button