Община Ловеч ще осигури на гражданите безплатна рибена чорба за Никулден

Община Ловеч ще осигури на гражданите безплатна рибена чорба на Никулден. Тя ще бъде осветена в 11.00 ч. на 6 декември от отец Михаил, след което ще бъде раздадена на гражданите пред катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“. Това ще стане след светата литургия за празника на свети Николай Мирликийски Чудотворец.

За случая са осигурени 20 кг риба за 120 порции рибена чорба. Никулденското ястие ще бъде приготвено от служителите на Домашен социален патронаж – Ловеч.

Раздаването на безплатни рибни вкусотии на 6 декември е традиция за Ловеч. Прави се за здраве и берекет и почитане на празника на Свети Николай Мирликийски Чудотворец – покровител на моретата, моряците и рибарите. За свой патрон го приемат още банкерите и търговците.

Свети Никола – Покровител на моретата, моряците и рибарите

Свети Никола, известен още като Мирликийски Чудотворец, е покровител на моретата, моряците и рибарите. Той е почитан и от банкерите и търговците, като едно от най-известните му чудеса е свързано със спасяването на моряци и кораби от морската стихия.

Защо 6 декември е толкова специален?

На 6 декември се отбелязва Никулден, когато се слага край на есенно-зимния риболов. Уловът се принася в жертва на светеца. Този ден е един от най-големите всенародни празници, чествани през зимата.

Традиции и обичаи

Задължително за обредността на Никулден в традицията на българина е приготвянето на риба. Това е символ на благополучие, здраве и изобилие за цялото семейство. Рибата се приготвя по различни рецепти, които са предавани от поколение на поколение.

Значението на Никулден

Свети Никола е прочут с благотворителността си и защитата, която осигурява на моряците, рибарите и търговците. Неговият празник е повод за общуване, споделяне на храна и радост, както и за почит към морските сили и богатство.

Никулден е повод за семейно обединение и за почит към моретата и техните покровители. Тази традиция носи със себе си древни вярвания и обичаи, които се запазват и почитат в българската култура.

Back to top button