Севлиево посреща XI Национален фестивал „Семе българско“ с дух, традиция и вдъхновение

На 26 и 27 април 2025 г. парк „Казармите“ в гр. Севлиево ще се превърне в сцена на българския дух, традиции и родова памет, като домакинства XI издание на Националния фестивал „Семе българско“. Под мотото „Ще е пъстро, ще е весело, ще е полезно, ще е от кълна до върха – все българско!“, събитието отново ще събере хиляди почитатели на българското културно-историческо наследство, народното изкуство и родолюбивите инициативи.

Музикалната програма на фестивала ще бъде истински празник за сетивата. На сцената ще излязат емблематичната Валя Балканска и гайдата на Петър Янев, които ще пренесат публиката в дълбините на Родопа планина. Легендарната Йорданка Христова ще добави носталгично очарование с вечните си песни, а Йордан Петев от „Гласът на България“ и неговата група ще внесат съвременно звучене и младежки заряд.

Сред участниците са още Обединен фолклорен ансамбъл „Загоре“ от Стара Загора, Фолклорен танцов ансамбъл „Развитие“ от Севлиево, оркестър „Севлиево“, ФТА „Боженци“, трио „Звън“ и танцов клуб „Хопни ми, тропни ми“, които ще изпъстрят програмата с много танци, песни и колорит.

Публиката ще има възможност да се наслади и на прожекцията на филма „Долината на тракийските храмове“, дело на режисьора и историк Любомир Радев. Очаква се голям интерес към интерактивния спектакъл „Школо“ с Деян Павлов – Джими, който ще включи в представлението и самите зрители.

Фестивалът не е само сцена за изкуство, но и платформа за социална ангажираност и родолюбиви каузи. Сред инициативите се открояват кампанията „Шанс за живот“, както и съвместната акция с Гората.бг за раздаване на дръвчета – символ на устойчивото бъдеще и връзката с природата.

С голямо внимание се очаква и конкурсът „Никой не е по-голям от хляба“, посветен на българската хлебна традиция, а инициативата „Дом за семената български“ ще насочи вниманието към опазването на родовото и природното наследство.

В рамките на фестивала ще бъде представена и фотоизложбата на Радослав Първанов – „11 мига от България за 11 години „Семе българско“, както и създаването на вдъхновяващото видео „Аз съм горд българин“, в което всеки посетител може да участва със свое послание.

Едно от най-ценните събития в рамките на „Семе българско“ е традиционното събиране на съвременни български будители. През 2025 г. те отново ще споделят своите послания, опит и вдъхновение.

Сред тях са народната певица Валя Балканска – символ на българския дух; родовият терапевт Аида Марковска, която говори за силата на българския корен; доц. д-р Катя Узунджалиева, чиято мисия е съхранението на националния генофонд; учителят Димитър Гилев – застъпник за възраждането на историческото самосъзнание.

Радина Велчева, създател на Фондация „Искам бебе“, ще насочи вниманието към значимостта на семейните и демографски ценности. Уста Дарин, трето поколение дърворезбар, ще представи уникалната връзка между занаятите и националната идентичност. Историкът и режисьор Любомир Радев ще разкаже за духовните корени на българите през историята и културата.

Сред останалите будители са Иван Андонов от „Дар Лимец“, който ще говори за хляба като жив символ на българщината; Христо Ашламинатора – специалист по ашладисване; писателката Румяна Халачева – за небесните знаци в българската духовност, и творецът Миглена Чаталова – за магията на тъкането.

Голямо внимание е отделено на ателиетата – креативна зона, която ще предложи на посетителите възможност да се потопят в изкуствата и традициите. Ще се проведат ателиета по месене и печене на хляб с „Дар Лимец“, грънчарство, изработка на хвърчила, рисуване с техника „Ебру“, моделиране на свещи и направата на „Чичко Тревичко“ – забавна зелена фигура за деца.

Фестивалът предлага и специализирани зони, които ще представят автентични български продукти и традиции:

  • „ДОБРОдарие“ – благотворителни щандове и томбола в помощ на социални каузи
  • „Ръкотворие“ – демонстрации на традиционни занаяти
  • „Родно“ – изложение на българска бродерия, икони, битови музикални инструменти
  • „Харно“ – домакински вещи с практично и традиционно приложение
  • „Китно“ – цветя, разсади и декоративни храсти
  • „Вкусно“ – зона за храна с традиционни български ястия
  • Фермерски пазар „ОТ БГ“ – местни производители с натурални продукти

Фестивалът „Семе българско“ е много повече от културно събитие – той е празник на българския дух, общност и родова памет. Всяко негово издание е жива връзка между миналото и бъдещето, събрана в едно семе, което пониква с любов към България.

Програма на фестивала„Семе българско“ 2025

Back to top button