Министърът на културата Найден Тодоров посети „Старинен град Несебър“

Министърът на културата Найден Тодоров посети „Старинен град Несебър“, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, за да се запознае с текущото му състояние и напредъка по разработването на План за опазване и управление на обекта. За първи път от 12 години Несебър разполага с визия и пътна карта за развитие, което беше отбелязано като значителен напредък.

Министър Тодоров обяви създаването на нов отдел „Световно наследство“ в Националния институт за недвижимото културно наследство, който ще работи по опазването на българските обекти, включени в списъка на ЮНЕСКО. По време на посещението си той разгледа някои от емблематичните храмове на Несебър, съпроводен от експерт от Археологическия музей.

Историческо и културно значение на Несебър

Несебър, включен в списъка на световното наследство през 1983 г., съхранява паметници от различни епохи, включително крепостни стени от Римската епоха и Средновековието, византийски и старобългарски църкви, както и къщи от XVIII и XIX век. Градът е играл ключова роля като търговско пристанище през вековете, а археологическите разкопки са разкрили ценни артефакти и надписи, които свидетелстват за богатата му история.

Бъдещи перспективи

През юли 2025 г. София ще бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, което подчертава ангажимента на България към опазване на световното наследство. Това събитие ще стимулира международния престиж на страната, ще засили туристическия интерес и ще насърчи инвестициите в културни обекти.

Посещението на министър Тодоров е част от усилията за поддържане на тези обекти, като се работи и за осведомяване на обществото относно тяхната значимост. Той е посетил и други обекти под закрилата на ЮНЕСКО като Боянската църква, Рилския манастир и Мадарския конник.

Тези действия демонстрират стратегическата насоченост на Министерството на културата за съхранение и популяризиране на културното наследство на България.

Back to top button